Wellness na Slovensku

Slováci si radi zájdu na wellness na Slovensku

S rastúcou životnou úrovňou Slovákov sa postupne čoraz viac ľudí zameriava na starostlivosť o svoju telesnú a duševnú kondíciu. Taktiež možno pozorovať rastúci záujem obyvateľov Slovenska investovať do svojho zdravia a relaxačných aktivít. Slovensko má vďaka veľkému prírodnému bohatstvu potenciál na rozvoj viacerých foriem trávenia voľného času. Potenciál pre cestovný ruch z dlhodobého hľadiska je hlavne v oblastiach, akými sú wellness, pobyt v horskom prostredí a golf. Vyplýva to zo zistení štúdie Relax 2010, ktorá analyzuje postoje Slovákov k využívaniu týchto relaxačných aktivít na Slovensku.

Keďže Slovensko je mimoriadne bohaté na vodné zdroje a minerálne liečivé pramene, strategickým bodom v cestovnom ruchu je určite kúpeľníctvo a wellness. Väčšina Slovákov si pritom uvedomuje rozdiel medzi komerčným aquaparkom alebo wellness centrom a liečebnými kúpeľmi. Kúpeľníctvo a zariadenia wellness sa začínajú prekrývať v poskytovaní služieb. Celkovo sa aj skracuje dĺžka liečebných pobytov a pomer samoplatcov v kúpeľoch je takmer polovičný. Na Slovensku sa nachádza 20 medicínskych kúpeľov, pričom najznámejším značkami medzi Slovákmi sú podľa prieskumu GfK Slovakia kúpele v Pieštanoch, v Bardejove, v Trenčianskych Tepliciach.

Ďalšou významnou oblasťou, ktorá sa teší rastúcej popularite je wellness, či už vo forme wellness centier alebo aquaparkov. Služby wellness nevyužíva iba asi tretina slovenskej populácie. Ostatní si zájdu na wellness aspoň raz do roka a častejšie – prevažne uprednostňujú prevádzkovateľov wellness na Slovensku, asi pätina z nich využíva wellness služby aj v zahraničí. Medzi najpreferovanejšie formy relaxácie pritom patrí plávanie, termálne kúpanie, masáže a sauna. Väčšina tých, ktorí využívajú služby wellness, ich plánuje využívať v približne rovnakej miere aj v budúcnosti. Tieto formy trávenia voľného času majú veľký potenciál aj z dôvodu demografického vývoja a starnúcej populácie v Európe.

Potenciál relaxu v horskom prostredí aj v kombinácii s wellness službami a lyžiarskymi možnosťami je ďalšou významnou oblasťou cestovného ruchu na Slovensku. Turistickú infraštruktúru napomáha v poslednom čase zlepšovať aj výstavba horských apartmánov. Aj keď ubytovanie na súkromí je na Slovensku pomerne populárne a dáva mu prednosť pred hotelmi a penziónmi asi 43 percent ľudí, služby horských apartmánov prevažná väčšina ľudí na Slovensku ešte nevyužila.

Na Slovensku výrazne rastie aj popularita golfu a vzhľadom k počtu obyvateľov máme v porovnaní s niektorými susednými štátmi až trojnásobný počet registrovaných hráčov. Za posledných päť rokov sa tiež zdvojnásobil počet golfových ihrísk. Aj keď prevažná väčšina Slovákov golf aktívne nehrá, väčšina ľudí ho považuje za prínosný pre rozvoj cestovného ruchu na Slovensku.