Turistika – zdravá závislosť

 

Turistika alebo treking – zdravá závislosť Slovensko je na turistiku ako stvorené. Či žijete na východe, západe, juhu a (už ani nehovoriac) na severe, skvelých turistických trás je u nás viac než dosť a každý rok tejto vášni podľahne viac a viac nových nadšencov. Fitnes pozitíva tohto cvičenia sú jednoducho skvelé. Nenamáha kĺby tak ako beh alebo džoging, väčšinou sa mu venujete viac ako len hodinu a ak vás nudí stále to isté cvičenie vo fitku, turistika vám ponúka rozmanitosť trás a terénov. A navyše, po niekoľkých trekoch zistíte, že vaša spodná časť tela je podstatne pevnejšia.
Čo sa týka kalorických hodnôt, ide o skvelý šport. Osoba spáli medzi 350 – 450 kalórií za hodinu, závisiac od rýchlosti a druhu terénu. Nie je to viac ako plávanie alebo tenis, ale nezabúdajte , že turistika  môže byť celodennou aktivitou. Navyše, celodenný pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý aj pre vaše pľúca a prečistenie mysle.
Neznamená to však, že pešia turistika sa musí robiť aspoň 5 hodín denne. Dá sa robiť aj v menších množstvách, kratších intervaloch, ale s rovnakým množstvom spálených kalórií – ak sa hýbete do strmín a nevyhľadávate len rovný terén, alebo si dokonca prihodíte do ruksaku nejaké tie kilogramy navyše. Praktizovaná pravidelne aspoň 30 minút denne, vám pešia turistika pomôže udržať si dobrú fyzickú kondíciu.

 

Zdravotné pozitíva turistiky

Výhodou pešej turistiky je jej prístupnosť všetkým vekovým a výkonnostným kategóriám ľudí. Je to veľmi šetrná a neagresívna forma športu. Môžte ju dokonca robiť aj s vašou najmenšou ratolesťou, ktorú pridáte, ako najlepšiu prirodzenú záťaž, na chrbát vášmu partnerovi.

Výborným zdravotným dôvodom prečo sa vydať do hôr je, že turistika znižuje vysoký krvný tlak. Navyše, znižuje hladinu cholesterolu a naopak, zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Podľa americkej asociácie lekárov, spomaľuje proces starnutia: zlepšuje už existujúcu artritídu tým, že spevňuje svalstvo a je skvelou prevenciou proti osteoporóze.

Navyše má turistika blahodarné účinky na psychiku. Aktivita vo voľnej prírode bez potreby súťažiť a s duchom spolupatričnosti v rámci skupiny turistov, prináša všeobecné uvoľnenie, potláča pocity úzkosti a depresívne stavy.


Čo potrebujete

Ak sa rozhodnete pre dlhšie alebo náročnejšie turistické trasy, nebude vám stačiť len vychádzkový výstroj. Zoznam vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť, závisí od druhu a najmä náročnosti trasy. Nezabúdajte na slnečné okuliare, opaľovací krém, niečo na jedenie a vodu(!!!), oplatí sa však mať so sebou aj malú taštičku prvej pomoci – náplasti, dezinfekčný prostriedok a tabletku od bolesti. Nezabudnite však – ak ste začiatočník, stavte najprv na kratšie a rovnejšie trasy!
Ak sa venujete turistike pravidelne, investujte do dobrého výstroja: nepremokavého oblečenia, turistických topánok a palíc.

Informácie o turistických trasách nájdete na niektorej z internetových stránok venujúcej sa turistike, kde môžte vyhľadávať podľa regiónu, želanej dĺžky trasy a prevýšenia, aby ste si vedeli dobre naplánovať váš výlet s ohľadom na fyzickú a časovú náročnosť túry.

Pred tým, ako sa do hôr vyberiete, pripomenieme vám, že je veľmi dôležité dodržiavať horskú etiketu a základné pravidlá bezpečnosti, nech vás nakoniec nemusí ratovať horská služba. Nikdy by ste na túry nemali chodiť osamote a vždy niekoho informujte kam sa chystáte a kedy sa plánujete vrátiť domov. Vždy sa držte len označených chodníkov a nezabudnite si späť domov priniesť všetky odpadky.