HURGHADA

Počet obyvateľov približne 40 000. Počet dovolenkárov tiež asi taký. Personál, ktorý tu nemá trvalé bydlisko sa vraj nepočíta. Hurghadu sme pred desiatimi rokmi poznali ako zaprášenú „dieru“ bez zvláštneho pôvabu. Dnes má toto mesto moderné obytné štvrte, desiatky hotelov, mnohé dokonca veľmi kvalitné, ale aj reštaurácie, bary a zábavné podniky.

Niektoré štvrte mesta sú natoľko pôvabné, že si v nich kupujú vily, byty či apartmány aj cudzinci. Časy najlepších cien sa už skončili, ale dobrý apartmán sa tu ešte dá kúpiť zhruba za milión (v našich korunách), a polovička peknej vily aj s bazénom za viac ako dva milióny. Pred pár rokmi to bolo oveľa lacnejšie. Prenájom vily vyjde na mesiac asi tak 15 000. Ceny pozemkov už pritom vzrástli viac ako 500 - násobne.

Videl som vznikajúcu vilovú štvrť, kde má v dlhodobom prenájme či vo vlastníctve vilu jeden slovenský podnikateľ v cestovnom ruchu. Nie je poslaním Cestovateľa robiť klebety, viac teda neprezradím.

Mesto má samozrejme svoje staré štvrte, i chudobu, no zaprášená prítomnosť stále viac ustupuje peniazom a prosperite. A predsa ma zaujal starý bazár, kde na jednu predávanú rybu pripadalo asi tak 50 múch a kde sú porušované všetky hygienické normy sveta. Napriek tomu som práve tu cítil skutočný Orient.

Len cez cestu stačilo prejsť a bol som v štvrti, kde sú obchody pre dovolenkárov. A v nich všetko nezmyselné i zmyselné, len aby sa minuli peniaze. Najviac si cením poctivé remeslo, najlacnejšie sú dnes vodné fajky. Menšie za 8 USD, veľké za 20 USD. Teda, podľa cenníka, nie podľa ceny, na ktorú sa ešte možno zjednať.

Hurghada je aj mesto moderných reštaurácií, jednej dokonca českej, kde ponúkajú sviečkovú na smotane a kde sa musel miestny kuchár naučiť, ako sa robí knedlík. Sú tu i Slováci a Slovenky. Jedna pani začala pre nich piecť slovenský chlieb. Vytvára sa tu teda niečo nové a trochu aj slovenské. Silne arabské a predsa pomaly aj nadnárodné.

Hurghada je aj mesto zábavných podnikov a diskoték. Zahraničný alkohol je síce drahý a miestny nekvalitný, ale mladí si chcú najmä v hluku hudby zatancovať. Tak čo. Zábavné podniky prekvitajú a sú noc čo noc plné veselej mládeže.

Obchody a zábavné podniky znejú angličtinou a ruštinou. Azbuka sa udomácnila aj na reklamných pútačoch, na obchodoch. Je to malé zadosťučinenie pre tých, ktorí sa kedysi učili ruštinu, angličtinu nepoznajú, a mysleli si, že žiadny svetový jazyk nepoznajú. S ruštinou si tu veru poradia. Ba, Rusi sa niekedy dokonca agresívnejšie hlásia o uznanie svojho jazyka. Bol som svedkom protestov ruských hostí, keď sa v rámci animácie predvádzal animátor iba v nemčine a angličtine. Dostal pocítiť, kto je tu pánom, ktorý jazyk treba zaradiť do programu.

No a mám tu ešte jednu špecialitku. Akosi nepatričnú do tejto komerčnej témy. Navštívil som aj koptský kostol. Práve počas bohoslužieb tejto kresťanskej cirkvi. Tak som si povedal, že by nebolo od veci, keby miestni kresťania pocítili, že na dovolenky do Hurghady chodia tiež spoluveriaci a keby sa kostol podarilo častejšie naplniť. Na Veľkú noc bol vraj úplne preplnený, no bežne je skôr poloprázdny.

Ak o koptoch neviete nič, tak aspoň pár informácií. Odtrhli sa od katolíckej cirkvi ešte niekedy okolo roku 300. Koptský jazyk je blízky staroegyptčtine. Kostol v Hurghade postavili v roku 1922 a bola to vôbec prvá murovaná budova tohto mesta. Peniaze dali dokopy veriaci kresťania a pomohli aj Briti, ktorí tu vtedy ťažili ropu. V kostole majú ručne písanú Bibliu a kresťanský obrad má pre nás nesmierne orientálnu atmosféru. Nezabudnime popri obchodoch, baroch a zábave dovolenkového mesta, že tu nájdeme aj kresťanov, ktorí sa určite potešia, ak zistia, že na tomto svete nie sú až takí ojedinelí, ako by sa im mohlo občas zdať.


Ľ. MOTYČKA