Kuriozity

Veterné mesto v Nórsku!

Ekológia je v móde. Krajiny Európskej únie chcú mať do roku 2020 až 20 percent energie z obnoviteľných zdrojov. 

 

Najviac sa hovorí o veterných elektrárňach. Lenže tie, priznajme si, špatia krajinu, sú hlučné a ak ich nie je veľa, tak ich energetický prínos je zanedbateľný. Avšak napríklad Nórsko by na turbínach mohlo pekne zarábať. Architekti zo štúdia On Office prišli s riešením, ako využiť turbíny okrem výroby elektriny aj na turistický biznis.

Nórsko je vďaka obrovským zásobám ropy v Severnom mori piatym najväčším exportérom čierneho zlata na svete a v produkcii je na desiatom mieste. Práve rope vďačia ľudia v tejto škandinávskej krajine za svoju vysokú životnú úroveň. More pár desiatok kilometrov od pobrežia je posiate plávajúcimi vrtnými plošinami, ktoré čerpajú ropu z hĺbky morského dna. „Lenže Nórsko má ešte jednu výhodu - má najlepšie podmienky na to, aby využívalo veternú energiu,“ tvrdia architekti zo štúdia On Office.

Preto prišli s návrhom vybudovať ukážkové „turbínové mesto“ s desiatkami veterných elektrární, ktoré by boli ukotvené na plávajúcich pontónoch rovnako, ako sú ropné plošiny. „V Severnom mori po celý rok fúka silný vietor, nórske pobrežie je málo osídlené a krajina má bohaté skúsenosti s budovaním morských plošín,“ znejú argumenty architektov, prečo by tento „zázrak“ mal vzniknúť práve v Nórsku. V súčasnosti má krajina z obnoviteľných zdrojov len 5 percent svojej energie, to je oveľa menej ako jeho susedia. A Európska únia chce, aby jej členovia mali do roku 2020 až 20 percent energie zo „zelených“ zdrojov. Turbínové mesto v mori má byť reklamnou ukážkou, že obnoviteľné zdroje môžu byť aj „sexi“.

Až 49 veterných elektrární, každá s výkonom 8 MW, by malo stačiť na výrobu elektriny pre 120 000 domácností. Najväčším plusom má byť však jedna špeciálna obrovská elektráreň, v ktorej by bol hotel so 150 izbami, bazénom, wellness centrom, reštauráciami a múzeom o obnoviteľných zdrojoch energie. Veterné mesto by sa malo nachádzať vo vodách Severného mora, asi 50 km od mestecka Stavanger. Či však tento megalomanský projekt niekedy uzrie svetlo sveta, je otázne. Už dnes sa však krajiny, ktorým to umožňujú územné podmienky, snažia nevzhľadné veterné parky umiestňovať čo najďalej od obývaných oblastí. A Severné more je z tohto pohľadu ideálne.

 

Autor: Andrej Ďuríček