Strach a cestovanie

Ako prekonať strach z lietania?

Ako potlačiť úzkosť?

Osoby trpiace fóbiami, ktoré im komplikujú život, by mali popremýšľať o terapii. Pomáhajú hypnoterapia, psychoterapia a terapia správania sa.

Naučte sa ovládnuť stres spôsobom, ktorý vám najviac vyhovuje, ideálna je joga, či relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu lepšie si so svojím strachom poradiť.

Slabšie prípravky proti úzkosti
, ako napr. hydroxyzín, umožňujú upokojiť emócie, majú aj účinky proti vracaniu.

V deň odletu

Na letisko príďte skôr, budete si môcť vybrať, kde chcete sedieť. Vyberajte si miesta v strednej časti lietadla, kde turbulencie až tak necítiť. Ak chcete mať výhľad na oblaky, sadnite si ku okienku. Nesadajte si do blízkosti krídel alebo motorov, počas celého letu budete načúvať, či správne fungujú.

V lietadle
Neostýchajte sa priznať niekomu z personálu, že sa bojíte. Niekedy práve to, že to poviete nahlas, prináša úľavu. Keď sa usadíte na miesto, rozhliadnite sa vôkol seba, aby ste si privykli na okolie. Do lietadla si zoberte niečo na čítanie, aby ste si zamestnali myseľ, alebo sa porozprávajte s pasažierom sediacim vedľa vás.

Štart
Odlepenie sa od zeme je najstresujúcejší moment, hučanie motorov a stlmené svetlá môžu byť desivé. Dôverujte technike a pilotovi. Takisto ako váš zubár, aj kapitán lietadla vie, čo robí.

Počas letu
Keď riadenie lietadla prevezme autopilot, strach sa postupne zmenšuje. Let môžu občas narušiť turbulencie, čo je pocit podobný tomu, ako keď cestujete autom po rozbitej ceste.

Alkohol
Podľa názorov mnohých alkoholické nápoje upokojujú nervy, no v skutočnosti alkohol iba umocňuje strach.

Pristávanie
Býva rovnako nepríjemné a stresujúce ako štart lietadla. Pamätajte, že otrasy počas preletu cez oblaky a silnejší hlas motora pri klesaní sú normálne. Znamená to, že let sa blíži ku koncu.

Bezpečnosť v číslach
Pravdepodobnosť nehody je pri cestovaní lietadlom 90-krát menšia než pri cestovaní autom.

Na let sa pripravte

  • Deň pred plánovaným letom nejedzte ťažké jedlá, obmedzte alkohol a kávu.
  • Oblečte si voľné, pohodlné oblečenie.
  • Ak užívate nejaké lieky, alebo trpíte chronickým ochorením, uistite sa, že máte potrebné lieky v príručnej batožine.
  • Po prístrojovom potápaní by ste najbližších 24 hodín nemali letieť, hrozí nebezpečenstvo dekompresnej choroby.
  • Dlhotrvajúca poloha v sede nepriaznivo vplýva na krvný obeh, preto sa odporúča pravidelne striedať polohy nôh a tiež celé zostavy cvikov, ktoré sú dostupné v palubných časopisoch v lietadle. Zídu sa najmä pri dlhých letoch.