Bulharsko

Slnečné pobrežie

Slnečné pobrežie (bulh. ??????? ????, angl. a medzinárodne Sunny Beach) je významné letovisko pri Čiernom mori. Najväčší bulharský rekreačný komplex a jedno z najobľúbenejších prímorských letovísk leží 35 km severne od Burgasu, neďaleko historického mestečka Nesebar. Výstavba letoviska sa začala počas komunizmu v roku 1958 na mieste, kde sa nachádzali dve staré studne zásobujúce Nesebar vodou v staroveku a stredoveku. Stredisko navštevujú hlavne Nemci, Bulhari, Rusi, Česi a Slováci, v poslednom čase aj Briti, Íri, Škandinávci a Srbi, pre ktorých je stredisko alternatívou stredozemných letovísk. Pozvoľne klesajúca pláž s jemným pieskom a dunami sa tiahne pozdĺž 8 km dlhého pobrežia a dosahuje šírku až 200 m.
V posledných rokoch takmer všetky hotely zrenovovali, bolo postavených niekoľko luxusných hotelov s bazénmi ako aj množstvo apartmánov. Hotelové komplexy sú rozostavané pozdĺž malebného zálivu, ktorý má tvar polmesiaca. Vyše 500 hotelov zasadených do prostredia zelených parkov, reštaurácií s národnou i celosvetovou kuchyňou, kaviarničiek, megadiskoték, barov, folklórnych zábavných podnikov, varieté, detských atrakcií, malých lunaparkov, obchodíkov aj obrovská pestrosť vodných športov sú predpokladom pre strávenie spokojnej dovolenky. V blízkosti sa nachádzajú dva nové aquaparky. Slnečné pobrežie disponuje možnosťou zahrať si minigolf, zajazdiť si na elektrických autíčkach, koňoch alebo previezť sa na koči, prípadne v rikši. K príjemnej, ale zároveň živej atmosfére letoviska prispievajú aj pouliční umelci. Dovolenkári využívajú tenisové kurty, vodné bicykle, parasailing, banány a mnoho iných športových príležitostí. Doprava v rámci rozľahlého areálu Slnečného pobrežia je zabezpečená minivláčikmi i autobusmi. Na výlety do blízkych turistických miest Nesebar, Elenite, Burgas, Varna sa dostanete loďou alebo pravidelnou autobusovou dopravou. A ešte jedna zaujímavá informácia – Slnečné pobrežie je držiteľom medzinárodného ocenenia Modrá vlajka za čistotu prírodného prostredia.
Bulharské pobrežie bolo naozaj veľmi príjemné, more teplé, piesok a pláž čistá. Trocha nás obmedzovali priehľadné medúzy, ktoré, našťastie, neboli veľmi nebezpečné, a málo priestoru vyhradeného pre turistov, ktorí nemali záujem zaplatiť si slnečník s ležadlom (10 až 14 leva na deň). O to prívetivejší boli ľudia a ceny jedál v reštauráciách či supermarketoch. Nenechali sme si ujsť grilované mäsá od kebabu až po kúsky grilovanej kuraciny so zeleninou alebo bulharskú studenú polievku tarator z kyslého mlieka, uhoriek a kôpru, ktorú sme pili skôr ako osviežujúci nápoj a nevedeli si ju vynachváliť... Zaujali nás veľké pečené zemiaky s cesnakovým maslom a syrom. A bulharská zmrzlina? Tak lepšiu som ešte nejedla, s kúskami ovocia, čokolády, hrozienok, karamelu... kokosová zmrzlina bola naozaj zážitkom.
Všetko nájdete na promenáde, tiahnucej sa pozdĺž 8 km dlhého pobrežia. Od bandži džampingu, strašidelného zámku, či bublín, v ktorých šantia deti, cez obchodíky so šatstvom a suvenírmi, až po ľudí, ktorí vás lákajú ochutnať špeciality v baroch a reštauráciách... a ak ste z toho všetkého unavení, jednoducho si zastavíte rikšu a necháte sa zviesť.


Nesebar

Dnešný Nesebar sa skladá zo starej a novej časti. Staré mesto je umiestnené na malom skalnatom polostrove, dlhom 850 m a širokom 300 m, s nadmorskou výškou 15 m. Šija je dlhá asi 400 m a je posilnená kvôli doprave medzi starým a novým mestom.
Nesebar bol založený ako trácka osada v 2 tis. p. n. l. Na začiatku 6 stor. p. n. l. prišli prví grécki prisťahovalci, vďaka ktorým sa mesto rýchle rozrastalo, postavilo sa divadlo a množstvo chrámov (najznámejší je Apolónov), začali sa raziť prvé mince. V roku 72 p. n. l. rímske légie dobyli mesto, vybudoval sa vodovodný systém. Trosky rímskych kúpeľov je možné dodnes vidieť na najnižšej časti severného pobrežia. Po rozdelení rímskej ríše zostal Nesebar pod byzantskou nadvládou a práve v tomto čase sa vystavali mnohé kresťanské chrámy – baziliky. V roku 812 Nesebar dobyl bulharský chán Krum. Odvtedy sa táto oblasť stala bojiskom medzi Bulharmi a Byzanciou, až do významnej bitky v roku 917. Najväčší rozkvet mesto zaznamenalo v 13. a 14. storočí, kedy bola postavená väčšina domov, zachovaných dodnes. V 15. storočí mesto pod tureckou nadvládou upadlo. Stavali sa primitívne nízke kostoly, turecké kúpele a studňa s kupolou. Architektonickými pamiatkami z tohto obdobia sú typické nesebarské domy, s vystrčenými drevenými poschodiami nad úzkymi kamennými uličkami. Oslobodenie spod tureckej nadvlády zastihol Nesebar ako rybárske mestečko.
Nesebar je ozajstným skvostom predovšetkým pre turistov, ktorých lákajú architektonické pamiatky. Stará časť mesta bola zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Do tejto atraktívnej časti mesta sa dostanete z pevniny len po úzkej hrádzi, na ktorej sa zachoval jeden z troch veterných mlynov. Vchod je obklopený hradbami, uchváti kostol zo starovekého Grécka a, samozrejme, krivolaké uličky, z ktorých každá smeruje k moru. Kúzlo týchto miest je ozaj preslávené a dodnes si uchováva svoj silný osobitý ráz. Za hradbami starého mesta sídli nová časť, kde si môžete vychutnať vôňu miestnych trhov, ktoré vás prekvapia svojou veľkoleposťou a pestrosťou. Môžete tu dostať čokoľvek, ručne vyrábané výrobky, či miestne špeciality varené priamo na ulici. Nesebar je jednoducho neopísateľný. Videla som mnoho nádherných miest a dediniek, ale z tohto mestečka vyžaruje neuveriteľné čaro. Chrámy z červeno-bielych tehál, vystavané ako trojdimenzionálne mozaiky, či šialene úzke uličky z domov, ktorých okná, trčiace z drevených poschodí postavených na murovaných prízemiach, si hľadia priamo do seba... To všetko obklopené stánkami so suvenírmi, reštauráciami a kričiacimi čajkami. V Nesebare sa nachádzajú dva prístavy. Z južného prístavu vyplávajú turistické lode, severný je určený rybárskym bárkam. Po prehliadke najzachovalejších chrámov sme nasadli na „pirátsku“ loď Niju, a nechali sa unášať vlnami a sladkou melódiou Elvisa Presleyho. Možno práve tá prilákala delfínov, hrajúcich sa neďaleko lode...
Zo Slnečného pobrežia sa do Nesebaru dostanete autobusom za 1 leva alebo minivláčikom za 3 leva.

Aquaparky

Po slnečnom pobreží sa preháňajú malé autobusy, zvážajúce návštevníkov zadarmo do dvoch aquaparkov. Je ťažké si vybrať, zvlášť, keď vám chýbajú informácie. Preto sme navštívili oba.
Aquapark Nesebar je zmodernizovaný, prekvapil nás už pri vstupe. Náramky, ktoré sme dostali, bolo možné nabiť akoukoľvek zvolenou finančnou čiastkou a používať ako peňaženku. Neskôr sme si to nemohli vynachváliť. Občerstvenie v baroch, rozosiatych po celom parku a jedlo v reštaurácii či rýchle občerstvenie prišli vhod. Vyskúšali sme všetky atrakcie, ktoré neboli určené predovšetkým deťom. Šmýkačky z 22 m výšky boli na prvý pohľad len pre odvážlivcov a ponúkali neopakovateľný zážitok. Ale jazda na nich nedávala až taký pôžitok a pristátie bolo dosť tvrdé. Naopak „U rampa“, spojená so skoro až voľným pádom, bola porovnateľná s pocitmi, ktoré môžete zažiť na veľkej horskej dráhe. Nemohli sme sa jej nasýtiť. Nepoznám aquapark, ktorý by ponúkal podobnú atrakciu. Ešte nás zaujali tobogany, v ktorých ste si mohli vychutnať cestu akoby kozmickým priestorom, opísanú vo filme Odysea 2001. Čiernu tmu pretínali len pruhy svetiel z hviezd a nečakaných útvarov.
Aquapark Action Sunny Beach je síce rozlohou oveľa väčší, ale menej navštevovanejší. Na atrakcie nemusíte tak dlho čakať ako v Nesebare, ale prekvapilo nás málo nafukovačiek a systém, ktorý nás nútil platiť v hotovosti. Najvyššie šmýkačky boli síce len z 18 m výšky, ale jazda na nich bola príjemnejšia ako z najvyšších toboganov v Nesebare. Našli sme aj čierny tobogan, jazda v ňom bola rýchlejšia a dlhšia, len škoda, že chýbali farebné pruhy svetiel. Viac než príjemná bola aj kaskáda skokov na nafukovačke, ale „U rampu“ nám to nenahradilo.
A výsledok? Pre tých, čo nemajú radi čakanie, určite odporúčam aquapark na Slnečnom pobreží, pre väčších labužníkov zase aquapark v Nesebare. Alebo si vyskúšajte oba, celodenný vstup stojí 30 leva pre dospelých a 16 leva pre deti.
Škoda, že čas niekedy tak rýchlo uteká, že za ním nestíhate.
ALICA KOVÁČOVÁ